נשב ונדבר על בריאות הנפש: פרק הבכורה של עמיתים במעלה אדומים

הייתם רוצים שהילד שלכם ישתתף בחוג עם ילד שמתמודד עם בעיה נפשית? פרויקט עמיתים במעלה אדומים משיק תוכנית רדיו ייחודית, שמטרתה להעלות את המודעות לבריאות הנפש בישראל. האזינו לפרק הראשון >>

בישראל כיום מתגוררים למעלה מ-250,000 אנשים שמתמודדים עם קושי נפשי, ואפילו במעלה אדומים קיימת מרפאה קהילתית לבריאות הנפש שמשרתת את תושבי העיר. למרות זאת, נראה שהנושא לא מוכר בקרב הציבור הרחב, מה שמקשה על שילוב בעלי המגבלויות הנפשיות בחברה. על מנת לסייע בהעלאת המודעות, פרויקט עמיתים יצא ביוזמה חדשה במסגרת תוכנית רדיו ייחודית בתחנת אדומדיהFM, המשדרת בתדר 106FM ברחבי העיר והסביבה.

תכנית עמיתים נותנת שירות לזכאים לסל שיקום במטרה לשלב אותם בפעילויות פנאי וקהילה בצורה מיטבית. "אנחנו בעמיתים מאמינים שלכל אדם יש זכות לחולל שינוי בחייו ויכולת לחולל שינוי בחייו של אדם אחר", מסבירה מוריה דהן-וייס, רכזת עמיתים בעיר. במסגרת תוכנית הרדיו החדשה, צוות השדרנים המשלב את משתתפי "עמיתים" שופך אור על תחומים שונים בבריאות הנפש, כמו דיכאון ופוסט-טראומה. יסמין אזולאי, מצוות השדרנים ומשתתפי התוכנית משתפת: "בתוכנית הבכורה שלנו אנו חושפים את המאזינים לעבודות מפתיעות על בריאות הנפש בישראל, כמו מחקר של החברה למתנ"סים שמצא כי 90% מההורים בישראל מסרבים לשלב את ילדיהם בחוגים עם ילדים שמתמודדים עם מוגבלות נפשית".

מעבר לעבודות המרתקות שמוצגות בתוכנית, השדרנים מדברים עם מגוון מומחים ויזמים חברתיים מובילים שמסבירים כיצד הם מתמודדים עם הנושא. במהלך הפרק הראשון, מתן רזווג מתוכנית עמיתים לזכויות, שיתף על העשייה של התוכנית שעוסקת במיצוי זכויות עבור מתמודדי נפש: "אנחנו שמעבירים את ההרצאות וההסברות על מיצוי זכויות מתמודדי נפש בעצמנו. זה מסייע לנו לשלב המון ניסיון אישי, מה שיוצר להזדהות ומוטיבציה מקהל, בין אם מדובר במתמודדים בעצמם ובין אם לא". רזווג, מתמודד נפש בעצמו, מאמין שהעבודה בתכנית עמיתים לזכויות היא שליחות במטרה לראות את האחר: "החיים הם לא שחור או לבן, לכולנו יש מה לתת ממה שאנחנו יכולים".

בין היתר, יורם אברמוביץ' ממשתתפי התוכנית חשף שירים מקוריים שמדברים על ההתמודדות הנפשית שחווה בחייו. אברמוביץ' שיתף: "האלבום שהוצאתי עוסק בהתמודדות נפשית עם העולם שבחוץ. למעשה, זו הייתה נבואה שמגשימה את עצמה על עצמי, מפני שבעקבות הוצאת השירים שלי המחלה הנפשית התפרצה". בפרקים הבאים, שישודרו באדומדיהFM מדי שבוע ויעלו לפלטפורמות ההסכתים, צוות השידור יעסוק בהרחבה בנושאים ספציפיים שקשורים לבריאות הנפש, במטרה לצלול עוד יותר להבנה וסיוע לתושבי העיר.