בתים מספרים

מיזם "בתים מספרים" הוא מיזם שמטרתו לחבר את החברה הישראלית לסיפורה של יהדות אתיופיה והעלייה לארץ ישראל דרך סודן.


בשבוע שעבר התקיים, זו השנה החמישית, מיזם של החברה למתנ"סים "סיפור על הדרך" או כפי שהופיע אצלנו "בתים מספרים". מטרת המיזם לחבר את החברה הישראלית לסיפורה של יהדות אתיופיה והעלייה לארץ ישראל דרך סודן, סיפור שהתרחש בסודיות מוחלטת תוך סיכון רב וקשיים רבים בדרך. רבים לא שרדו את המסע, משפחות רבות איבדו יקירים בדרך לארץ ישראל.

סיפור המסע מסמל עוצמה וחוסן שנחוצים בהגשמת חלום. הסיפור הזה הוא בעצם הסיפור של כולנו.

את הפרוייקט יזם מתנ"ס מעלה אדומים, בהובלת מיכל בן חיים- סמנכ"לית תוכן, רננה עלמי- מנהלת אגף השכלה בקהילה, שני סלם- רכזת "מעגלים" ואילנה קירשנבאום- מנהלת מרכז כלי שיר.

בערב אחד, ב6 בתים ברחבי העיר, התארחו מעל 200 תושבים מגילאי 3 ועד מבוגרים פנסיונרים ושמעו סיפורי עלייה אישיים נוגעים אל הלב. המפגשים התקיימו באווירה אינטימית ומחברת, היוצרת קירבה בין אנשים שונים בחברה הישראלית, מעוררת הזדהות בקרב השומעים ומגבירה את תחושת הקהילתיות, המשמעותיות והשייכות, החשובות כל כך לקיומה וחוסנה של החברה הישראלית.

כל המארחים פתחו את ביתם בחמימות רבה ולב רחב. ריחות התבשילים, האינג'רה, הדבו והקולו השרו אווירה אותנטית של חג ואפשרו למשתתפים טעימות מסוג אחר. שאלות רבות נשאלו ע"י אורחי הבתים והמספרים ענו בהרחבה אודות מסעם לארץ ועל תהליך קליטתם.

רננה עלמי, מנהלת אגף השכלה בקהילה, מספרת "מיזם זה הוא דוגמא לחיבור בין קהילות שונות ואנשים שונים, המאמינים שרק על ידי היכרות וקבלת האחר החברה הישראלית תהיה חזקה. הזדמנות מצוינת להודות למשפחות סלם, אינגידאו, אבבה, גטו, מנטסנות ובן חיים שפתחו את ביתם וליבם."